Choď na obsah Choď na menu
 


Titanic z pohľadu diváka

Mnohí z nás pri pohľade na túto obrovskú loď len otvárali ústa. Ale čo nás napadlo ako prvé? Určite každého z nás veľa otázok: Ako to dokázali postaviť? Ako to, že sa nepotopí? Koľko metrov môže mať? Prečo a na čo je vôbec taký obrovský?
Toto umelecké dielo naozaj zaskočilo nejedného človeka. Zodpovedal si však každý sám na tie otázky? Samotný pohľad na Titanic v nás vyvoláva nekonečno riešení, nekonečno diskusií, no najmä v nás vyvoláva veľkú zvedavosť.
 
Už je to viac ako sto rokov čo odplynulo od chvíle, keď sa v mrazivej noci zo 14. na 15. apríla 1912 južne od ostrova New Foundland potopil po zrážke s plávajúcim ľadovcom obrovský Titanic - najväčšia a najluxusnejšia loď tej doby. Zahynulo 1500 cestujúcich a členov posádky. I keď 20. storočie poznamenala celá rada desivých tragédií, vrátane dvoch svetových vojen, záujem o osud nešťastného parníku pretrváva do dnešných dní a dostalo sa mu výrazného oživenia, keď sa v roku 1985 americko - francúzskemu tímu
podmorských výskumníkov podarilo v hĺbke 4000m pod morom objaviť jeho vrak.
 

Bohužiaľ, je potrebné zmieriť sa s tým, že úplná pravda o všetkých podrobnostiach katastrofy Titanicu už nebude nikdy známa. Napriek dvom vyšetrovaniam vedených bezprostredne potom, čo sa nad plávajúcim palácom zavreli vody, nemálo závažných momentov zostalo neobjasnených. Existujú biele miesta, mnohé svedectvá sú neúplné, veľká časť záverov pri pozornejšom skúmaní neobstojí. Tým sa vytvoril priestor pre dohady, špekulácie a vznik najrôznejších legiend. Niektoré z nich sú hlboko zakorenené a opakované. Napríklad stále pretrváva názor, že snahou majiteľov Titanicu i jeho kapitána bolo za každú cenu získať pri prvej plavbe Modrú stuhu - trofej udelovanú lodi, ktorá prepláva severný Atlantik v najkratšom čase. Údajne preto plával Titanic napriek všetkým varovaniam vysokou rýchlosťou a preto narazil na ľad. Nie je to pravda rovnako ako iné povesti.