Choď na obsah Choď na menu
 


O filme - organizácia

Triumfálny úspech Jamesa Camerona, dosiaľ nikdy neprekonaný. 11 oscarov, komerčne najúspešnejší film všetkých čias, v tej dobe dokonca najdrahší film v histórii. Cameronov film je rovnako slávny ako loď samotná.
Rose je 17 ročné dievča z vysokej spoločnosti, ktoré cestuje so svojou matkou a snúbencom na najväčšej a najluxusnejšej lodi akú kedy spatril svet. Jack je chudobný chlapec, ktorý lístok na Titanic vyhral v pokri. Osud dá týchto dvoch dohromady a spolu prežijú najkrajšie chvíle života. No vo chvíli, keď Titanic narazí na ľadovec, sa romantika mení v neľútostný boj o prežite. Ľadovec možno dokáže zničiť loď, lásku však nie...
,,Nikdy nezabudnem na ten deň, kedy som tento film videl prvýkrát. Takto hlboko ma ešte žiaden film nezasiahol. Tie tri hodiny prešli neuveriteľne rýchlo a na konci musel siahnuť po vreckovke. Titanic ma dojal neskutočným spôsobom. Filmy Jamesa Camerona som mal vždy v úcte a obľube, no Titanic je mojím najobľúbenejším filmom vôbec. Kvality filmu však siahajú ďalej, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať."
Niektorí si možno ani neuvedomujú, že sa v začiatkoch pozerajú na reálne zábery vraku Titanicu, ktoré sa podarilo natočiť vďaka vypožičaniu ruskej technológie určenej na daný prieskum. Cameron okrem toho vystaval časť lode takmer v reálnej veľkosti. Dbal na každučký detail a aspekt tvorby a vďaka mnohoročnému štúdiu stvárnil čo možno najrealistickejšie vzhľad samotnej lode. V dnešnej dobe sa filmy doslova predbiehajú o to, ktorý sa stane tým najdrahším. No ani na jednom to zatiaľ nebolo priveľmi vidieť. Terminátor 3, Vojna Svetov aj Superman sa vracia v porovnaní s Titanicom vyzerajú ako trochu drahšie béčka. Teraz nehovorím o kvalite jednotlivých filmov ale o tom, že obrovský rozpočet na nich nebol priveľmi vidieť. Titanic však doslova vyráža dych. Nie digitálnymi efektmi ale veľkoleposťou, kostýmami, množstvom komparzistov a hlavne samotnou loďou.
Cameron si bol vedomý toho, aký veľký tromf má v rukáve. Zatiaľ čo prvá polovica je romantickou lovestory určenou prevažne ženskému publiku, druhá akčná polovica zase nadchne mužov pre skvelé zobrazenie samotného potápania, chaosu, paranoje a dych berúcich akčných scén. Vďaka tejto stratégii bez problémov získal milióny divákov. No ja osobne som si naplno užil obe polovice. Málokedy si zamilujem film už po prvom pozretí. Väčšinou kvality filmu odhaľujem postupne, až po druhom, treťom zhliadnutí. Problém trojhodinových veľkofilmov je v tom, že pri takej dlhej stopáži je neuveriteľne ťažké udržať divákovu pozornosť. No Cameron dokázal husársky kúsok. Titanic v porovnaní s trebárs približne rovnako dlhým Návratom kráľa pôsobí oveľa kompaktnejším a ucelenejším dojmom. V Pánovi Prsteňov sa sem-tam objavila nejaká pasáž, ktorá ma nudila či nezaujala, no v Titanicu má každá minúta svoje dôležité miesto. Film je úžasne zostrihaný a ja osobne si nejakú režisérsku verziu nedokážem predstaviť.(aj keď tie Cameronove stoja za to- viď. Votrelci, Terminátor 2, Priepasť). Titanicu by predĺžená verzia skrátka neprospela. Skôr naopak. Keď som na dvd videl alternatívny koniec mal som pocit akoby som sa pozeral na paródiu. Skrátka celá tá scéna s náhrdelníkom v závere mi prišla čudná a zbytočná. Ostatné vynechané scény sú len nepotrebnou vatou, ktorá by film brzdila. Je tu jedna dobrá scéna, ktorá má atmosféru(keď komorník hľadá Jacka aby ho mohol zastreliť), no bola by priveľmi dlhá a odrádzala by pozornosť od príbehu.
Jednou z najťažších vecí bolo taktiež obsadenie ústredných rolí. Leonardo DiCaprio ani Kate Winslet neboli veľmi známi a preto štúdio neprialo ľahko Jimovo rozhodnutie. No bol to práve Titanic, ktorý oboch preslávil. Kate Winslet získala oscarovú nomináciu a Leo bol viac než rovnocenným partnerom. Ich vzájomná chémia dodáva príbehu vierohodnosť a pôsobivosť. Kate Winslet už nikdy nebola krajšia a sympatickejšia a Leo už nikdy nebol taký šarmantný a okúzľujúci. Billy Zane si svoju tradičnú úlohu záporáka užíva s chuťou. Prekrásne kostýmy a výprava ma nadchýnajú každým ďalším zhliadnutím. Príbeh je úžasne silný, emotívny a dojemný. Hudba Jamesa Hornera nepotrebuje komentár. Prekrásna ústredná romantická melódia, pompézne orchestrálne akordy pri odchode lode z prístavu, írska hudba ktorá vyvoláva optimizmus a dobrú náladu, nezabudnuteľná pieseň Celinie Dion,...právom korunovaná 2 oscarmi. A oscarové efekty, ktoré tentokrát nemajú za úlohu ohromiť, ale skôr len dotvárajú realickosť celého filmového projektu. Na výbornú dopadla aj kamera a zvuk. Priestorový mix sa podaril dokonale a aj dnes 10 rokov po uvedení v kinách je Titanic spoľahlivou žmýkačkou vašej reprosústavy. Špliechajúca voda prevetrá efektové kanály a basy taktiež neprídu skrátka. DTS mix, ktorý vyšiel vo väčšine krajín je vraj ešte lepší, no na úkor českého dabingu by som ho v žiadnom prípade nechcel.(Na druhej strane sú však desiatky filmov kde by som DTS bral radšej než dabing. Napr. Votrelec, Piráti z Karibiku, Superman sa vracia, rozšírená verzia Gladiátora,...) Titanic si bez českého dabingu predstaviť neviem, hlasovo je na tom podstatne lepšie než originál. Záver je pre mňa doslovnou katarziou. Posledná minúta, v ktorej sa pozeráme na dlhý, neprerušovaný záber na vrak Titanicu, ktorý sa postupne premieňa na krásny interiér lodi pred potopou a následne na akési posmrtné stretnutie Jacka a Rose za búrlivého potlesku celej posádky, je akýmsi zadosťučinením nenaplnenej lásky, ktorú ani smrť nedokáže rozdeliť. Je to krásna bodka za výnimočným umeleckým dielom.