Choď na obsah Choď na menu
 


FILM ako umelecké dielo

Film Titanic trvá celkom 3 hodiny. Na začiatku filmu je čas 80 rokov po potopení tejto lodi. Jeden muž sa rozhodol pátrať po náhrdelníku nazývaného Srdce oceánu. Ponorkou sa dostali pod hladinu mora priamo k potopenému Titanicu. Keď sa dostal do skrinky vtedy veľaváženého pána, tešil sa z úspechu, pretože si myslel že náhrdelník sa bude nachádzať v tej skrinke. Bol však sklamaný, pretože ho tam nenašiel. Našiel však ručnú kresbu nahej prekrásnej ženy, ktorá mala na sebe práve ten náhrdelník. Dostalo sa to samozrejme do médií a všimla si to jedna starenka. Ihneď mužovi zavolala a povedala mu, že na obrázku sa nachádza ona, keď bola mladá. Pretože práve ona prežila potopenie Titanicu. Muž si ju ihneď zavolal k sebe a poprosil ju, aby mu vyrozprávala celý príbeh. Stará pani, menom Rose, bola dojatá pri každom pohľade na potopený Titanic. Zažila tam totiž svoju skutočnú pravú lásku. Rozhodla sa vyrozprávať celý svoj zážitok, celý svoj život na lodi.

Rose pochádzala z bohatej rodiny. Jej matka jej vybrala bohatého muža a veľmi si priala, aby sa za neho vydala, pretože práve on im dokáže zabezpečiť budúcnosť vďaka svojmu majetku. Rose sa to vôbec nepáčilo, pretože ho neľúbila, a takýto spôsob života jej vôbec nebol po chuti. Vybrali sa však do Ameriky a to práve loďou Titanic.


Medzi tým, chudobný muž Jack s jeho kamarátom v krčme vyhral v kartách lístok na Titanic. Takmer nestihli na Titanic doraziť včas. Mladý muž Jack bol veľmi talentovaný a ručne kreslil  ľudí. Vytváral doslova ich fotografie. 
V jeden večer sa Rose rozhodla ukončiť svoj život. Rozbehla sa na koniec lode, prekročila zábradlie a chcela skočiť do oceánu. Všimol si ju Jack a ihneď za ňou bežal. Snažil sa ju presvedčiť nech to nerobí a podarilo sa mu to. Chcel jej pomôcť prekročiť zábradlie, no ona sa nechtiac pošmykla a ukĺzla. Jack ju však stihol zachytiť, no v tej panike a chaose Rose veľmi kričala a začuli to strážnici. V momente keď ju Jack vytiahol, tam akurát všetci dorazili a vyzeralo to, akoby ju chcel Jack znásilniť. Začali mu nadávať a nasadili mu putá. Rose im to však všetko vysvetlila po svojom, vraj sa nakláňala aby videla na lodi šróby. Mladého muža Jacka pochválili a pozvali ho na ďalší deň na večeru. Medzi tým počas dňa sa mu bola Rose ešte raz poďakovať a tak sa zarozprávali a začali sa spoznávať viac a viac. Na večeri sa Jack snažil byť priveľmi slušný a tak začal snúbenec Rose menom Caledon žiarliť a nebol veľmi príjemný. Po večeri nenápadne pozval Rose na ich zábavu, na zábavu kde boli chudobí. Rose šla a neľutovala. Tancovali spolu, pili, a boli nesmierne šťastný. 

Na druhý deň Caledon veľmi Rose vynadal za to, kde sa flákala. Tak isto jej vynadala aj jej matka. Rose sa rozhodla ukončiť svoj vzťah s Jackom. Obaja boli z toho veľmi smutní. Vtedy daj Caledon Rose náhrdelník Srdce oceánu. Rose si to však nakoniec rozmyslela a vrátila sa za Jackom a povedala mu, že keď prídu do Ameriky, tak pôjde s ním. Potom si ho Rose zavolala k sebe do izby a poprosila ho, aby ju nakreslil. Vyzliekla sa mu celkom donaha a dala si na krk Srdce oceánu.

Keď ju dokreslil, odložila tú kresbu do skrinky, ktorú o 80 rokov našiel muž spomínaný na začiatku filmu. Potom sa vybrala Rose s Jackom von, kde si ich však všimol komorník Caledona a povedal mu to. Caledon mu okamžite prikázal aby ich hľadal. Tak sa spustila naháňačka, počas ktorej sa Rose s Jackom dostali do všetkých kútov lode, až nakoniec boli v nejakej garáži a nastúpili do auta, kde sa vášnivo pomilovali. 
To bolo posledný krát čo Titanic videl denné svetlo. V ten večer si strážnici na lodi veľmi neskoro všimli, že sa rútia priamo do ľadovca. Posádka sa veľmi snažila na poslednú chvíľu vyhnúť sa mu, ale aj tak bokom lode narazili.

Loď sa začala potápať a posádka mala dve hodiny na to, aby zachránili aspoň polovicu ľudí na lodi, pretože nebolo viac člnov. Rátalo sa s tým, že polovica ľudí na lodi zomrie. Keď sa to dozvedela Rose s Jackom, išli to oznámiť jej matke a Caledonovi. Ako tam tak šli, narazili na komorníka, ktorý potajme zastrčil Jackovi do kabáta náhrdelník Srdce oceánu. Keď prišli do miestnosti ku Caledonovi, hneď im oznámil, že ho niekto okradol a začali Jacka prehľadávať. Samozrejme že mu náhrdelník našli v kabéte. Rose tomu nechcela uveriť. Jacka zatkli dole do komory a Caledon vzal Rose aby sa išli zachrániť a nastúpili do člnov. Do člnov však najskôr dávali ženy a deti. Caledon si podplatil jedného námorníka z posádky, pretože sa chcel zachrániť a nastúpiť do člna. Rose prišlo všetko ľúto, vytrhla sa Caledonovi z rúk a utekala zachrániť Jacka. Voda stúpala a trasa k nemu bola náročnejšia.

Po dlhej ceste k nemu sa jej to však podarilo a spolu vyšli na vrch lode. Caledon ich našiel vymrznutej Rose podaroval svoj kabát. Zhodol sa s Jackom, že má nastúpiť do člna. Caleodon jej povedal, že vybavil pre neho a pre Jacka druhý čln. Samozrejme klamal a vybavil ho len pre seba. Rose nasadla do člna a popri tom ako ho spúšťali vyskočila späť na Titanic a utekala za Jackom. Caledon ich začal naháňať so zbraňou, tak pred ním museli bežať hlbšie do lode, kde bolo už viac vody.Takto sa predierali, pretože voda stúpala a cesta bola náročnejšia. Nakoniec to však zvládli a vyšli na vrch lode. Titanic sa už viac nakláňal, tak utekali na samý koniec. 

Loď sa potopila a Jack našiel nejaký kus z lode a posadil naň Rose. On zostal vo vode pri nej. Triaslo ich od zimy, rozprávali sa o svojej budúcnosti. Potom začula Rose ako prichádza po nich nejaký čln. Snažila sa to povedať Jackovi, ale bolo neskoro, pretože Jack vo vode zamrzol. Uplakaná Rose mu však sľúbila, že ak prežije, tak bud naozaj žiť krásny život. Rose sa teda rozhodla zachrániť sa a privolala si čln.

            
Na konci filmu je ukázané, že v kabáte, ktorý dal Caledon Rose bol ukrytý náhrdelník Srdce oceánu. Stará Rose to však nikomu nepovedala. Už ako starenka ho hodila aj so všetkými svojimi spomienkami do mora.

 

( Zdroj obrázkov: https://www.tumblr.com/search/TITANIC+sinking )